C48ELMCMW
At a Glance
or
What We Offer
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
At 48" wide and 24" deep, the C48ELMCMW provides all the convenience of a kitchen in a slim-fitting design. The stainless steel work surface offers plenty of space for food preparation, with a sink and faucet included to meet your hand and material washing needs. A 115V smooth-top cooktop with two elements is built into the top, providing the ability to prepare food, thaw breast milk, or sanitize nursing equipment as needed. The cooktop is equipped with a pre-installed 3-pronged cord for easy setup.
Sink and faucet - Stainless steel sink with ready-to-use faucet included
115V operation with pre-installed cords - Both the cooktop (12 amps) and refrigerator (.75 amps) include 3-pronged cords for easy setup
Easy assembly - Shelving system requires some basic assembly
100% CFC free - Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Slim-fitting design - 48" wide and 24" deep, perfect for space-challenge offices, daycare centers, and similar environments
Compact microwave - Includes SCM853, 900W microwave with stainless steel design, digital controls, multiple cooking functions with two power levels, and child lock for added safety
2-burner smooth-top cooktop - Includes a 5 3/4" 600W front element and 7" 900W rear element in a smooth black finish for easier cleanup and safer cooking