The SWBV24SS is a 24" wide wine and craft beer center with a solid door design. The front-breathing system allows built-in installation, while the fully finished cabinet also allows freestanding use. The exterior features stainless steel construction for lasting durability and elegance, with sleek handles on the French doors for a modern touch.Read More
or
French door swing with independent temperature zones for red and white wine or craft beer storage
Flexible design allows built-in or freestanding use in 24" wide spaces
Both zones are illuminated by elegant LED lighting
Digital controls offer easy and intuitive temperature management
General Specs | |
| Color | Stainless Steel |
| Color-Finish Name | Stainless Steel |
| Total Capacity (cu. ft.) | 5.1 |
| Bottle Capacity | 21 |
| Handle Type | Tubular |
| Installation Type | Built-In |
| Door Swing Option | Double Doors |
| Under The Counter Capable | Yes |
| Wifi Capable | No |
| Light(s) | Interior,Led |
| Appliance Fit Width (in.) | 24 |
| Depth (in.) | 23.88 |
| Width (in.) | 23.88 |
| Height (in.) | 34.5 |
| Overall Height (in.) | 34.5 |
| Product Weight (lbs.) | 101 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labor |
| ENERGY STAR Certified | No |
| Voltage | 115 |
Overview | |
| Depth with Handle | 25.5" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.5" (88 cm) |