ACK72COILW
At a Glance
or
What We Offer
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
The ACK72COILW is a 72" wide kitchenette with an easy-fitting 24" depth. This unit comes with a stainless steel countertop offering durability in a professional look. The surface includes a small cutlery bin, with a removable cutting board cover to ensure easy food prep. The compact sink features a ready-to-use faucet. Underneath the sink is a large cabinet with a removable shelf for added storage convenience.
Unlike many other brands' kitchenettes, all Summit units include a refrigerator with a freezer compartment to cover all of your cold storage needs. The ACK72COILW includes the CT661W, with 5.1 cu.ft. of storage space. A dual evaporator system separately cools the auto defrost refrigerator section and manual defrost freezer compartment for improved overall performance. This model includes adjustable glass shelves, door storage, a scalloped wine shelf, and crisper. The ACK72COILW also ships with Summit RE2411W, a 24" wide 220V electric range complete with a 4-element coil cooking surface, and a full oven compartment with a bake and broil function. This range includes sensors on each element that cycle off if the temperature nears flashpoint for safer cooking, adjustable oven racks, indicator lights that illuminate when the elements and oven are in use, and a storage drawer for added convenience. The range can be installed on the left or right side of the kitchenette.
Sink and faucet - Stainless steel sink with ready-to-use faucet included
One piece stainless steel countertop - Easy-to-clean surface with a professional look
Cutlery bin - Located under the cutting board, allows for easy storage of cutlery and utensils
Stainless steel backguard - Includes a 4" high backguard to complete the look and offer added protection to your walls
100% CFC free - Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals